Jak vybrat mikrofon pro hraní her nebo streamování?
Často si slovo mikrofon spojujeme v souvislosti se zpěvem. Ale už dávno neplatí, že to je jeho jediné využití. Mikrofony se používají stále více a setkáváte se s nimi i v každodenním životě. Dají se použít pro pracovní účely, například při konferenčních hovorech či vyřizování pracovních hovorů, anebo také v domácím prostředí při hraní počítačových her a streamování. Klasicky jich je na trhu celá řada, a proto není kolikrát vůbec jednoduché vybrat ten správný.
Při výběru mikrofonu musíte myslet na řadu faktorů. Důležitá je jeho konstrukce a také umístění. Z technického pohledu je důležitý princip snímání zvuku, směrová charakteristika, způsob zapojení, frekvenční dosah, impedance či citlivost. Pokud si vezmeme hned první parametr - typ či konstrukci, je zapotřebí si hned ujasnit na co konkrétně budeme mikrofon používat. Odrazíme se od základního rozdělení, ke kterému vám povíme hlavní vlastnosti, výhody a nevýhody.
Ruční mikrofony
Jedná se o typ mikrofonu zmíněný v úvodu článku. Je snadno přenosný a využíva se nejčastěji při zpěvu nebo zpravodajství. Počítejte s tím, že jej musíte jednou rukou stále držet, tudíž budete částečně omezeni v činnostech vyžadujících obě ruce. Ruční mikrofon je možné využít také jako příslušenství k PC. Díky tomu můžete vymýšlet nějaký zajímavý kontent třeba pro streamování apod.
Mikrofony na klopu
S tímto typem se setkáváte nejčastěji v televizi, kde jsou společně s ručními mikrofony stálým vybavením moderátorů, zpravodajů apod. Jejich výhoda je bezesporu v tom, že máte obě ruce volné. Využívají se pro náročnější akční scény.
Stolní mikrofony jako nejpoužívanější varianta
Tento typ mikrofonů patří mezi nejpoužívanější. Zároveň zahrnuje modely, které mají velikou nejen cenovou diverzitu. Najdete zde modely začínající na 100 Kč anebo také modely, které jsou několika násobně dražší. Základní konstrukce se nejčastěji skládá z podstavce, stojanu a snímací části, které jsou z plastu a snímací část nedisponuje dobrou kvalitou snímání. Jsou určeny zejména pro příležitostné hovory nebo občasné hraní videoher.
Typickým příkladem takových mikrofonů je streamovací mikrofon Genesis Radium 600. Na druhé straně existují pokročilé stolní modely, které nabízí vysoce kvalitní a profesionální snímání. Hodí se pro profesní účely do zasedacích místností, kde pokryjí poměrně velkou plochu a více mluvčích.
Hraní a streaming se bez kvalitního mikrofonu neobejde
Mikrofony pro hraní a streamování bývají nejčastěji v podobě stojanových. Buď jsou postaveny na stole, anebo jsou často přichyceny ke stolní desce z boku, aby nezabírali plochu na stole.
Jak tomu klasicky bývá, mají často výrazný design doplněný LED osvětlením. Jelikož je streaming časově náročná aktivita, bývají velice propracované a mají oproti klasickým mikrofonům také funkce navíc.
Díky nastavitelnému ramenu je můžete jakkoliv nastavovat do poloh podle vašich představ. Některé modely nabízí také protivětrný kryt, pop-filtr a další vylepšení pro zlepšení kvality snímání a eliminaci šumů. Příkladem takového mikrofonu je streamovací mikrofon Genesis Radium 400.
Herní nebo streamovací mikrofony mají antivibrační držák, který pomáhá s omezením hluku každodenního života. Některé disponují funkcí, kdy se mikrofon automaticky při poklepání ztlumí, aby při vysílání nedocházelo k trapasům. Také si můžete dopředu nakonfigurovat různé směrové charakteristiky, které pak jednoduše přepínáte podle situace přesně tak, jak se vám to v danou chvíli hodí. Takovou funkcí disponuje třeba velice oblíbený mikrofon mezi streamery HyperX QuadCast.
Hlavové mikrofony, headsety
Hlavové mikrofony jsou často využívaným typem zejména pro pracovní potřeby. Pokud v práci často telefonujete, budou pro vás ideální volbou. V závislosti na ceně jsou schopny interpretovat kvalitní zvuk a vy opět máte ruce volné. V klidu si tak během hovoru na počítači můžete zapisovat poznámky nebo pracovat.
Často bývají spojovány se sluchátky a tvoří tzv headsety. Headsety oceníte při práci, pro niž jsou typické třeba Jabra Evolve. Dále je ocení hráči videoher, kteří vidí jejich výhodu v praktičnosti. Nemusí si kupovat zvlášť sluchátka a zvlášť mikrofon, ale mají to rovnou vcelku. Dnes už herní headsety nabídnou parádní kvalitu jak zvuku, tak i mikrofonu. Mezi nejznámější modely patří například HP HyperX Cloud nebo třeba Genesis NEON 600.
Mikrofony a jejich parametry
Při výběru mikrofonů berem v potaz i další parametry. Existují různé druhy snímání zvuku, směrové charakteristiky atd. Pojďme si společně přiblížit, co se v těchto pojmech skrývá.
Hlavní rozdělení v rámci snímání zvuku je na dynamické mikrofony a kondenzátorové.
Dynamické mikrofony jsou nejvyužívanější, univerzální, a tudíž velmi oblíbené. Využívají snímací cívku a jejich konstrukce je poměrně jednoduchá. Můžete je použít v hlučnějším prostředí, jelikož nejsou tak citlivé, a i přes to dokážou podat dobrou kvalitu snímání. Jejich využití je tedy velice široké, od domácího až po využití venku v terénu.
Kondenzátorové mikrofony jsou konstrukčně složitější modely. Využívají se zejména pro profesionální potřeby, a také jejich zapojení již není tak jednoduché. Tyto mikrofony dokážou snímat i na velkou vzdálenost. Možné to je ale pouze za předpokladu, že je v daném prostoru ticho. Jsou více citlivé, a tak vyžadují kvalitní odhlučnění prostoru.
Směrová charakteristika patří bezesporu mezi důležité parametry
Jak už název napovídá, jedná se údaj, který určuje, ze kterých směrů mikrofon nejlépe snímá. Mikrofony mohou mít například:
Ledvinovitou
Velice běžná. Snímá ve směru mikrofonu a potlačuje boční a zadní zvuky.
Všesměrovou
Často využívaná pro různé konference a události, kde mluví lidí z různých stran. Mikrofon zajístí, že zvuk bude snímán rovnoměrně ze všech stran.
Osmičkovou
Ideální například pro tvorbu podcastů nebo obecně rozhovor dvou osob. Zvuk je snímám zepředu a zezadu a boční zvuky jsou eliminovány.
Úzce směrovou
Méně běžná varianta, která vysoce potlačuje zvuky ze všech směrů kromě osy mikrofonu.
Nastavitelnou
Některé pokročilé mikrofony umožňují směrovou charakteristiku měnit podle potřeby uživatele.
Mezi další sledované parametry patří třeba frekvenční rozsah, impedance nebo rozměry membrány.
Pro běžné použití nejsou tyto parametry až tak důležité, jelikož nemají tak razantní vliv. Zkušení či profesionální uživatelé si vybírají velikost membrány podle potřebného zabarvení nebo podle toho, jak moc potřebují potlačit šum. Impedanci volí v závislosti na využiti s předzesilovačem.
Tak jako v ostatních kategoriích, i mikrofony toho nabízí opravdu hodně.
Doufám, že jsme vám alespoň trochu pomohli s výběrem a pokud si stále nebudete vědět rady, neváhejte se na nás obrátit pomocí emailu (eshop@comfor.cz) anebo zavolat na 515 266 300. Rádi vám poradíme a společně vybereme mikrofon přesně podle vašich potřeb.
Pokud vybíráte přenosné reproduktory, sluchátka nebo počítačovou myš, mrkněte na naše další blogové články.