Nevím jak vy, ale já hudbu jedu 24/7. V každé chvíli, kdy to jde, mám puštěné nějaké hudební pecky, a hned mi jde všechno lépe od ruky. Jenže né všechny sluchátka se hodí pro jakoukoliv situaci. Některé jsou dobré pro cestu v MHD, některé pro sport, jiné zas pro poslech doma nebo hraní her. Ale kdo se v tom obrovském počtu různých sluchátek má vyznat? Zkusím vám shrnout jaké jsou všechny možné typy sluchátek a jaké si máte vybrat pro různé konkrétní situace.
Nejzákladnější rozdělení je podle mě v tom, zda mají kabel nebo ne . Tedy drátová a bezdrátová . Rozdíl pozná asi každý. Jedny musíte propojit kabelem s telefonem, počítačem nebo jiným zařízením, a druhé můžete propojovat bezdrátově pomocí Bluetooth. Obecně si troufnu říct, že ve zkratce se drátová sluchátka hodí spíše pro domácí, studiové, případně herní použití a bezdrátová na cestování, práci, sport a tak dále. Ale samozřejmě záleží na každém, a proto je dobré se v tom alespoň trochu vyznat.
Pokud jsme se tedy už v prvním kroku rozhodli, jestli chceme drátová nebo bezdrátová, můžeme dále postupovat ve výběru. A to mezi různými druhy konstrukce sluchátek . Můžeme si vybrat tzv. pecky, špunty, sluchátka na ucho a sluchátka okolo ucha .
Pecky jsou osvědčenou klasikou Pecková sluchátka se vkládají do zvukovodu . Obecně často platí, že jsou to levná sluchátka, která tudíž mají i nejméně kvalitní zvuk. Jejich problémem bývá, že propouštějí zvuk do okolí , a zároveň ani neizolují okolní zvuk . Pokud si pustíte hudbu třeba v MHD do peckových sluchátek, tak pro to, abyste vůbec nějakou slyšeli, si ji budete muset na maximum zesílit. Pak ale všichni spolucestující zároveň uslyší, co vám zrovna hraje. Osobně jsem za poslední dobu nepotkal téměř nikoho, kdo by měl pecková sluchátka krom Airpodů. Nevýhodou těchto typů sluchátek oproti špuntům je, že si musíte vybrat přesný tvar, který vám padne do ucha . Kdežto u špuntů si prostě a jednoduše vezmete jinou velikost gumiček a máte vystaráno.
Špunty dobře hrají a tlumí okolní hluk
Špunty se vkládají také do zvukovodu . Jejich hlavní částí je gumový špunt , který dobře vyplní zvukovod a tím tlumí okolní zvuky. Díky tomu tedy nedochází k problému, který mají pecky, ala cesta v MHD. Některým lidem ale nevyhovuje pocit, že mají celé okolí utlumené a také tlak , který mohou sluchátka vytvářet „zašpuntováním“ uší. Špunty jsou podle mě asi nejpoužívanějším typem sluchátek ze všech. Dají se pořídit za slušné ceny s kvalitním zvukem, a díky různým velikostem gumiček sednou do jakéhokoliv tvaru ucha. Proto jsou mezi lidmi tak oblíbené.
Sluchátka na uši (supraaurální)
Jsou to sluchátka, jak už název napovídá, která jsou na ušním boltci . Nepřekrývají celé ucho a nedotýkají se hlavy. Jsou to klasická sluchátka „přes hlavu“. Jedná se o dobrou alternativou malých špuntových/peckových sluchátek pro pravidelné cesty do práce, výlety apod. Nabízí výrazně lepší kvalitu zvuku , ale bohužel také propouštějí zvuk do okolí . Některým posluchačům se při dlouhodobém nošení těchto sluchátek může stávat, že je z toho bolí uši. Důvodem je, že sluchátka neustále tlačí na ucho, aby co nejvíce utěsnily okolí a podaly co nejkvalitnější zvuk.
Sluchátka přes uši (circumaurální)
Tyto sluchátka obklopí celé ucho . Jsou zpravidla větší a těžší, což vede k jejich jak pozitivní, tak i negativní vlastnosti. Pozitivní je, že produkují opravdu kvalitní zvuk . Negativní, že jsou už hůře přenosné , jelikož často nejdou ani nijak složit. Obecně se tedy používají spíše pro domácí potřeby . A to pro klasický poslech muziky nebo pro hraní her. Protože komu by se chtělo takový sluchátka tahat s sebou do práce, busu a podobně, že jo?
V této kategorii je asi největší počet možností. Záleží, co je pro vás důležité a co vám vyhovuje. Můžete pro cestování využít sluchátka přes hlavu (přes uši) , kdy dostanete kvalitní zvuk, ale bude jej slyšet okolí a sluchátka budou méně skladná. Nebo si vyberete klasické pecky či špunty , a to ať už drátové nebo bezdráty.
Možností je opravdu hodně. Nejvíce využívané jsou podle mě právě
true wireless sluchátka . Krabička není veliká a vejde se krásně do kapse. Nikde vám nepřekáží kabel, sluchátka hrají kvalitně a mají spoustu šikovných funkcí. Jenom je nesmíte ztratit, což se vám u sluchátek přes hlavu stane asi docela těžko.
Dětská sluchátka Naše ratolesti samozřejmě také často poslouchají muziku, koukají na videa, a nebo hrají hry. Výrobci nabízí dětská sluchátka přes hlavu , která jsou menší s různým barevným nebo kresleným provedením. Pokud nechtějí vyloženě sluchátka přes hlavu, stojí za zvážení pořízení špuntů. Stačí nasadit nejmenší gumičky a splní svůj účel úplně stejně.
Jedná se o sluchátka pro fajnšmekry . Nabízí maximální kvalitu zvuku a jsou vyrobeny z nejlepších materiálů, reflektujíc nejnovější technologie . Vyžadují kvalitní zdroj a připojují se nejčastěji pomocí 3,5 nebo 6,3 mm jacku.
Tyto sluchtátka jsou takové „top of the top“ . Představují sluchátka, která mají za úkol přesně přednést zvukovou stopu originálu . Jsou určeny pro tvorbu či jistou úpravu hudby – takže pro nahrávací studia a muzikanty ideální.
A pro jakou příležitost vybírat sluchátka?
Sportovní sluchátka na běh a dokonce i plavání Hudba a sport jsou nerozlučná dvojka. Hudba pomáhá motivovat k lepším výkonům a zrelaxovat. Spousta sportovních aktivit ale nejde úplně naproti kvalitě hudební produkce. Sportovcům nemůžou sluchátka padat, musí vydržet pot nebo nepropouštět okolní hluk . Na sport se obecně hodí spíše špunty nebo pecky. Často jsou ještě upraveny tak, že mají takovou „pacičku“, díky které lépe drží v boltci a při sportu nevypadávají. Dokonce i pro plavce existují vodotěsná sluchátka , které vydrží tlak a odpor vody!
Sluchátka na domácí pohodu Doma můžete využívat sluchátka při různých situacích. Máte spolubydlící a chcete si v klidu pustit film, aniž byste někoho rušili? Nebo jste doma sami, ale nechcete hlasitou hudbou rušit sousedy? Nejlépe uděláte, když si pořídíte kvalitní sluchátka přes hlavu - kolem uší . Nemusíte je nikam daleko přenášet, takže vám nebude vadit jejich váha a velikost. Na oplátku dostanete opravdu kvalitní zvukovou produkci . Pokud budou bezdrátové, můžete si vesele tančit po celém bytě s hudbou na plný pecky a nikdo nic neuslyší.
Herní sluchátka znásobí zážitek z hraní Herní sluchátka je taková trošku samostatná kapitola. Můžeme říct, že se nejčastěji jedná o velká sluchátka - okolo uší . Ty mají téměř vždy také zabudovaný mikrofon . Pro hráče je důležitá kvalita zvuku i jeho prostorovost . Herní sluchátka, nebo spíše headsety, mají často lehce kontroverzní a odvážný design, proto nejsou určeny pro běžné nošení. Určitě to ale neznamená, že si v nich nemůžete pustit hudbu, nebo že její poslech bude nekvalitní.
Když se vrátím na chvíli ještě na začátek, tak při volbě drátů či bezdrátů máme taky variantu tzv.
true wireless sluchátka . Jedná se o sluchátka, která
nejsou drátová, ale také nejsou nijak propojená mezi sebou . Nejčastěji mají
peckovou nebo špuntovou konstrukci a jejich nedílnou součástí je
nabíjecí pouzdro . Sluchátka samy o sobě vydrží nabitá několik hodin, a jejich pouzdro je dokáže ještě několikrát dobít. Samotné pouzdro pak můžete buď kabelem, nebo bezdrátově, dobít taktéž. Tyto sluchátka mají spoustu super funkcí v závislosti na ceně, modelech apod. Některé mají
klasické tlačítko pro přepínání písniček, přijímání hovorů a dalších funkcí, což je podle mě celkem na prd, jelikož pak si při kliku narvete sluchátko až do hlavy. Některá toto řeší
dotykovými ploškami – super věc! Některá dokážou fungovat jedno bez druhého, jiná zase ne. Dále zde existují různé typy přenosu zvuku, tzv. kodeky. Mezi ně patří například aptX, HD, LDAC nebo AAC.
Další parametry sluchátek, které spousta lidí moc neřeší
Frekvenční dosah Udává, jaké frekvence umí sluchátka reprodukovat . Udává se v Hz a obecně platí, že čím větší dosah, tím lépe. V rámci této tématiky se také řeší pojem tolerance . Ta je většinou kolem 10 dB a u kvalitnějších sluchátek by neměla být vyšší než cca 3 dB. Jako klasický příklad frekvenčního rozsahu můžeme uvést 20 - 20 000 Hz.
Citlivost Citlivost znázorňuje hodnotu akustického výkonu sluchátek , která ovlivňuje jejich hlasitost. Udává se v decibelech (dB) a nejčastěji se tento parametr sleduje u dětských sluchátek. Jelikož mají děti citlivý sluch, neměly by dětská sluchátka přesáhnout hodnotu 90 dB.
Impedance Určuje odpor sluchátkových měničů . Její jednotka je Ohm a obecně nabývá u sluchátek pro běžný poslech z počítače nebo přenosných přehrávačů do 100 jednotek. Vyšší hodnoty využijete pouze pokud máte výkonnější zdroje – studio. Pro zjednodušení stačí říct, že čím nižší impedance, tím vyšší možná hlasitost, ale při nižší kvalitě zvuku.
Voděodolnost/prachuodolnost Většinou se u sluchátek také setkáme s označením IPxx . Nevíte přesně co to znamená? Takže, první číslice určuje stupeň ochrany před vniknutím cizích tělísek (prach, písek, hlína) a mechanického poškození (potrhání, odření). Druhá číslice udává stupeň ochrany před kapalinou (voda, pot). Ale jak poznám, co konkrétní číslo znamená? Mrkněte do tabulek.
Aktivní potlačení okolního ruchu neboli ANC
Hlavně v poslední době se můžeme často setkat se sluchátky, která mají jakési ANC (celým názvem Active Noice Cancelling) . Tyto sluchátka jsou opravdu šikovná. Umí totiž vyrušit okolní zvuky , a to i když neposloucháte žádnou muziku. Sluchátka vždycky vypustí stejnou zvukovou vlnu naproti té, kterou na vás vysílají okolní zdroje zvuku. Tím se zvuk „vyruší“ a vy tedy neslyšíte nic. Tato technologie je poměrně nová, a proto ještě neumí stoprocentně vykrýt všechny zvuky z okolí. I přes to funguje opravdu dobře. Jedna praktická rada ode mě - pokud budete mít funkci ANC zapnutou, dávejte pozor na okolí . Hlavně ve městě se hodí alespoň trochu slyšet okolí, abyste měli povědomí co se kolem vás děje, a nic se vám případně nestalo.
Zajímá vás, která sluchátka používám třeba já? No, mám troje. Jedny velké drátové přes uši, které používám doma, když si občas zahraji hry, koukám na film nebo poslouchám muziku, a nechci rušit okolí. Pro cesty do práce a za dobrodružstvím používám bezdrátové špunty. Kdyby se náhodou vybily mám po ruce ještě jedny klasické drátové pecky. Obecně tedy nejde říci "tyto sluchátka jsou nejlepší". Každý si nakonec najde mezi sluchátky své oblíbené typy/modely, které pak využívá pro různé situace a příležitosti.
Vybíráte zrovna sluchátka? Mrkněte na naši nabídku: