Když přijde na výběr počítače, procesor je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou byste měli brát v potaz. Je to srdce, mozek i duše vašeho počítače, bez něj by byl jen hromadou nevyužitelných součástek. My vám v dnešním článku rozhodování trochu ulehčíme – podíváme se spolu na dvě nejznámější značky procesorů, AMD a Intel. Probereme největší rozdíly a ujasníme si, který procesor bude tím pravým pro vás.
Trocha historie
Obě značky začaly s výrobou procesorů už v 70. letech minulého století. AMD (zkratka znamená Advanced Micro Devices) pak dlouho vyráběla hlavně alternativy k procesorům značky Intel, která byla dlouho považovaná za lídra v oboru.
Intel i AMD původně vyráběly procesory s jedním jádrem a rozdíl v jejich výkonu byl daný hlavně vyšší frekvencí. Tento přístup ale v nultých letech narazil na své limity, a tak v roce 2005 obě firmy přišly s dvoujádrovými procesory. V Intelu se ale dál soustředili hlavně na zvyšování výkonu na jedno jádro, kdežto AMD postupně přidávalo na jejich počtu. Dnes Intel nabízí procesory s 8–16 jádry a AMD se dostalo až k číslu 64.
Výkon a využití
Desktopové procesory
Herní výkon: Intel u hráčů tradičně vedl – procesory řad Core i5 a i7 díky vysokému výkonu na jedno jádro byly dlouho preferovanou volbou. V posledních letech ale AMD téměř dorovnalo výkon Intelu se svými modely Ryzen 5 a Ryzen 7. Díky více jádrům si tyto procesory chválí hlavně ti hráči, kteří současně například streamují.
Multitasking a produktivita: Pokud pracujete s náročnými programy, jako je editace videí, 3D modelování nebo práce s AI algoritmy, Ryzen 9 AI procesory nebo Threadripper od AMD jsou skvělou volbou. Ani Intel v této oblasti nezaostává – jejich nová řada Core Ultra také přidává podporu AI.
Mobilní procesory a energetická efektivita
Intel Core řady P a U: Pro notebooky a ultrabooky procesory Intel stále dominují, modely řad P a U jsou totiž optimalizované pro nízkou spotřebu energie a delší výdrž baterie.
AMD Ryzen 7040: AMD zde konkurenci dohání, navíc nabízí vyšší počet jader a podporu AI akcelerace také pro notebooky.
Další důležité parametry
Spotřeba energie a zahřívání: Procesory Intel mají obecně nižší spotřebu a méně se při zátěži zahřívají. Mohou tak být lepší volbou pro notebooky, u kterých je důležitá výdrž baterie a efektivita. AMD procesory to u desktopových procesorů kompenzují skvěle zvládnutým chlazením.
Kompatibilita: Pokud chcete jednou za čas procesor upgradovat, zaměřte se právě na ni. Tady je k uživatelům přívětivější AMD – jejich sockety (typ připojení procesoru k základní desce) jsou totiž kompatibilní s několika generacemi procesorů. Pravděpodobně tak s novým procesorem nebudete muset měnit i základní desku. Intel typ socketů mění častěji, což může pozdější výměnu prodražit.
Cena: Dá se říci, že AMD nabízí nižší ceny za srovnatelný výkon. Díky více jádrům vám budou vyhovovat hlavně na multitasking mezi více programy a úkoly.
Budoucnost procesorů: Umělá inteligence
Jedním z nejvýraznějších trendů poslední doby jsou technologie související s AI. Obě značky na ně zareagovaly velmi rychle integrací AI akcelerátorů přímo do procesorů – AMD s modelem Ryzen 9 AI a Intel se svým Core Ultra. Procesory díky AI akcelerátorům zvládnou rychleji zpracovávat data a aplikace závislé na strojovém učení, které bude v budoucnu klíčové pro vše od hraní her, přes tvorbu obsahu až po práci s daty.