Kabely jsou tak běžná součást našeho života, že se jimi pravděpodobně příliš nezabýváme. Jsou prostě všude okolo nás. Pokud se ale ve všech těch typech a koncovkách neorientujete, nejste sami. A taky jste tu správně. Dnes to totiž bude právě o nich.
Nabíjení i přenos dat
To jsou dvě hlavní funkce, pro které kabely využíváme. Přenést data mezi zařízeními, jako je například telefon a počítač, foťák a notebook nebo třeba tablet a televize. Nabít mobil, tablet, powerbanku. K těmto účelům poslouží několik základních typů.
USB-C: Tento konektor je novým standardem pro přenos dat, obrazu i nabíjení. Legislativa Evropské unie totiž vyžaduje, aby jej využívala všechna nová zařízení prodávaná v Evropě – u telefonů od roku 2024 a u notebooků od roku 2026. Ne všechny USB-C kabely ale zvládají stejné funkce. Kabel, kterým si nabíjíte mobil, například nemusí přenést data či video. Pokud potřebujete přenášet větší soubory, hledejte kabely s označením USB 3.2 nebo Thunderbolt.
Lightning: Speciální konektor, který budou důvěrně znát fandové ekosystému Apple. Také Applu se ale týká přechod evropského trhu na jednotnou koncovku kabelů. Nové modely iPhonů, iPadů a dalších zařízení díky tomu už přicházejí s USB-C.
HDMI: Zkratka využívaná pro tento kabel znamená High-Definition Multimedia Interface – slouží totiž k přenosu obrazu a zvuku z jednoho zařízení na druhé. Obvykle jím propojujete třeba počítač a monitor nebo přehrávač (či herní konzoli) a televizi.
DisplayPort: Tento kabel se také často používá k přenosu obrazu a zvuku z počítače na monitor. Na rozdíl od HDMI je navržený hlavně pro hráče a profesionály – podporuje totiž vyšší obnovovací frekvence a rozlišení až 8K. Některé moderní USB-C kabely umí DisplayPort nahradit, zvládnou to ale pouze ty s funkcí Alt Mode.
Aby bylo co poslouchat
Kabely přenášejí také zvuk. Jsou tak nepostradatelné, pokud chcete propojit reproduktory, sluchátka nebo hudební přehrávače. Nejčastěji se používají tyto typy audio kabelů.
3,5mm jack: Tento kabel znáte jako klasický sluchátkový konektor. Používá se ke spojení telefonu, tabletu nebo jiného zařízení se sluchátky či reproduktory.
Optické kabely: Využívají se k přenosu zvuku ve vysoké kvalitě, například mezi domácím kinem a televizí.
Vyberte ten správný
Potřebujete pořídit nový kousek? Zaměřte se především na to, jestli jsou konektory kompatibilní s vašimi zařízeními. Zvažte také, na co budete kabel používat – pokud budete přenášet velké soubory, jako jsou například videa, rozhodně investujte do kabelu s vyšší rychlostí. Ideální bude alespoň 5 nebo 10 Gbps, a pokud vám na rychlosti záleží hodně, zvolte typ Thunderbolt, což je kabel, který zvládá přenos o rychlosti až 40 Gbps.
U nabíjecího kabelu se zase vyplatí vybrat si kabel s podporou technologie Power Delivery, která zajistí mnohem rychlejší nabíjení. Jen si dopředu ověřte, že váš mobil nebo jiné zařízení tuto technologii podporuje.
Jak je udržovat
Každému z nás už se povedlo dostat nějaký ten kabel do křemíkového nebe. Jak tomu příště zabránit? Nevystavujte je extrémním teplotám – například přímé letní slunce může poškodit izolaci i vnitřní vodiče. Snažte se kabely často neohýbat. Obzvlášť místa v blízkosti konektorů jsou náchylnější k poškození.
Pokud s kabely nechcete zacházet v rukavičkách, poohlédněte se po odolných kouscích, například tento typ je vyroben z aramidových a kevlarových vláken. Skvělým způsobem, jak si práci s kabely usnadnit, jsou také organizéry – ty vám navíc ušetří spoustu nervů při rozmotávání.