-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- ...
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- ...
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- ...
-
Co je 4K, FullHD a 1080p? Velký průvodce rozlišením displejů
Rozlišení obrazovek se udává v různých formátech a nemusí být snadné se v nich vyznat. V tomto článku to jednoduše vysvětlíme.
Jak poznat parametry displeje?
Display bývá obvykle popsán úhlopříčkou a počtem pixelů. Čím více pixelů displej má, tím bývá kvalitnější. Záleží i na dalších parametrech, v tomto článku se však zaměříme hlavně na počet pixelů.
Úhlopříčka obrazovky
Úhlopříčka se často udává v palcích. Pro palce se také používá označení '' a jeden takový palec (1'') má 2,54 centimetru. Bude se hodit, když budete mít představu o velikosti v palcích samotných a bez kalkulačky.
PŘEČTĚTE SI: Jaká je ideální vzdálenost u obrazovek v jednotlivých úhlopříčkách
Jak jsou přibližně veliké přístroje v palcích?
Displej chytrých hodinek (Apple Watch) | 1,9'' |
Úhlopříčka obrazovky běžných chytrých telefonů | 4'' - 7'' |
Úhlopříčka tabletů | 7'' - 11'' |
Úhlopříčka běžných notebooků | 14'' - 17'' |
Úhlopříčka nejčastěji prodávaných monitorů | 21'' - 32'' |
Rozlišení
Rozlišením se často označuje počet pixelů - tedy obrazových bodů. První hodnota udává počet pixelů v řádku, druhá hodnotapočet pixelů ve sloupci. Vynásobením tak získáte celkový počet obrazových bodů, každý z nich může nabývat jinou barvu.
Nejčastější rozlišení a jejich zkratky:
VGA - 640×480 pixelů
HD - alespoň 720 řádků, nejčastěji 1280×720 nebo 1366×768 pixelů
FullHD (1080p) - 1920×1080 pixelů
2K - 2048×1080 pixelů
4K (2160p, UHD)- 3840 × 2160 pixelů (dle standardu někdy až 4096×3112)
8K (4320p, 8K UHD)
Můžete se také setkat s celou řadou nestandardních rozlišení. Obvykle platí, že se označují nejvyšším standardem z výše zmíněných, který překračují. Rozlišení také označuje jemnost displeje - počet bodů na jednotku jeho plochy - o něm si můžete přečíst v tomto článku.
Jaký je rozdíl mezi 1080i a 1080p?
Rozdíl je v prokládání snímků. Hodnota uvedená v nadpisu tedy označuje FullHD display, přičemž 1080i je prokládaný obraz a 1080p je obraz neprokládaný. Prokládané video vykreslí za stejnou dobu dvojnásobek půlsnímků - zobrazuje střídavě sudé a liché řádky.Pro oko je příjemnější neprokládaná varianta. Rozdíl v počtu pixelů není žádný.
Technologie TN a IPS
V popisech produktů se setkáte s označením displeje jako TN nebo IPS. IPS displaye bývají v naprosté většině případů lepší. Můžete se na ně dívat z více úhlů a mívají lepší barvy.
Matný vs lesklý displej
Matný display má výhodu v tom, že je na něj dobře vidět i na přímém slunci a neruší vás odlesky. Lesklý display je na slunci hůře čitelný, ale ve tmě máhezčí podání barev. Pokud budete používat notebook venku, volte raději matný. Pokud bude hlavně v kanceláři, na večerní sledování filmů a hraní her, zvolte lesklý display.
Poměr stran
Určuje, jaký poměr má šířka ku výšce obrazovky. Dříve převažovalo rozlišení 4:3, nyní je u notebooků, monitorů a televizí nejčastější širokoúhlé rozlišení 16:9 nebo 16:10.