-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- ...
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- ...
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- ...
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Úvod do chytré domácnosti

Chytré doplňky se dnes dají využít snad ve všech oblastech domácnosti, od zabezpečení až po zábavu. Jak vypadá opravdu dobře vychytaná chytrá domácnost a nad čím se zamyslet, než začít?
.png?size=1920)
1. 'Ekosystém' rychlé domácnosti
Google Home
Pokud dáváte přednost zařízením s Androidem, zkuste Google Home. Podporuje mnoho doplňků a jde dobře přizpůsobovat.

Apple HomeKit
Používáte vše od společnosti Apple, nebo jste si už zvykli používat asistentku Siri na svém iPhonu? Potom zvolte Apple HomeKit.
Amazon Alexa
Třetí známý systém má na svědomí Amazon. Podporuje Apple i Android a využívá hlasovou asistentku jménem Alexa.

Tip: Některá zařízení jde "přinutit" k práci v systému, který nepodporují přímo z výroby. Například za použití aplikace zkratky v iOS, nebo provozováním vlastního lokálního serveru pro chytrou domácnost. Je to ale časově i technicky náročnější.
Co vše chytrá domácnost umí?
Mezi hlavní výhody chytré domácnosti patří zabezpečení domácnosti a pohodlí s možnostíovládání spotřebičů na dálku. Dobře nastavená chytrá domácnostšetří spotřebu elektrické energie a máte díky ní přehled,co se v domácnosti právě děje, nebo co se tam dělo.
Co vše může chytrá domácnost obsahovat? Inspirujte se na našem interaktivním webu:

2. Příprava - dobrá konektivita je základ
Prvním krokem k chytré domácnosti je zajištění kvalitního pokrytí wi-fi signálem. Myslete na to, že některé chytré spotřebiče nemusí umět 5 GHz Wi-Fi. Ta má sice vyšší rychlost, ale obvykle ne tak dobrý dosah. Je proto dobré kvalitní pokrytí klasickým 2,7 GHz signálem, nebo hybridní Wi-Fi, která kombinuje obě technologie. Můžete zvolit silný router zaměřený na chytrou domácnost (IoT), nebo tzv.meshové řešení - rozmístění několika spolupracujících jednotek, které vytváří ideální pokrytí (nutnost u větších rodinných domů).
Některé součásti nemusí jít připojit přímo a budou potřebovat rádiovou centrální stanici. To je typické pro pohybová čidla, senzory vody, senzory otevřených dveří a oken a další drobná čidla. Při výběru bývá jasné, jestli bude centrální stanice potřeba. Vyberte si takovou, která pokryje všechny potřeby, ať nemusíte využívat více různých.
Dva nejznámější protokoly těchto stanic jsou ZigBee aZ-Wave.
